Första sidan
Historia
Tidtabell
Kontakt
Suomeksi

Matkahuoltos landsomfattande tidtabeller

Tidtabeller
16.08.2022 - 03.06.2023

Till Vasa

Skold. Skold. M-F* Skold. Skold. Skold. M-F* Skold.
Korsnäs
 
06.50
07.20
08.15
 
12.30
 
 
Bergö
 
 
 
 
07.55
 
 
 
 
Molpe
 
07.00
07.30
08.30
08.30
12.40
 
 
 
Nyby
06.25
 
 
 
 
 
 
 
 
Petalax
06.30
07.10
07.40
08.451
08.45
10.50
14.00
15.105
 
Yttermalax
06.40
07.25
07.55
09.00
09.00
13.05
14.15
15.30
 
Havras
06.50
07.30
08.00
 
 
 
14.20
 
 
Övermalax
06.53
07.33
08.05
 
 
 
14.23
 
 
Vias
06.55
07.35
08.05
 
 
 
14.25
 
 
Yttermalax
07.00
07.40
08.10
09.00
09.00
13.05
14.30
 
 
Söderfjärdsbacken
 
07.50
 
 
 
 
 
15.45
 
Solf kby
 
08.05
 
 
 
 
 
 
 
Solf barkamo
07.10
08.10
08.20
09.10
09.10
13.15
14.40
 
 
Vasa
07.30
08.30
08.45
09.30
09.30
13.35
15.00
 
 
* Under skolornas lovdagar
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Petalax 3 Bussbyte till Övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken 6 Vid behov  

Från Vasa

  M - F* Skold. Skold. Skold.^ M - F*  
Vasa
09.45

10.10

14.10
15.15
15.30
 
Solf barkamo
10.05
10.30
14.30
15.35
15.50
 
Solf kby
 
 
14.35
15.40
 
 
Söderfjärdsbacken
 
 
 
15.50
 
 
Yttermalax
10.15
10.40
14.45
16.00
16.00
 
Vias
10.20
10.45
 
16.05
16.05
 
Övermalax
10.22
10.47
 
16.07
16.07
 
Havras
10.25
10.50
 
16.10
16.10
 
Yttermalax
10.30
10.55
14.45
16.15
16.15
 
Petalax
10.45
11.10
15.002
16.30
16.30
 
Nyby
 
 
 
 
 
 
Molpe
 
11.20
15.20
16.40
16.40
 
Korsnäs
 
11.30
15.45
16.50
16.50
 
Bergö
 
 
16.00
 
 
 
* Under skolornas lovdagar
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Korsnäs / Taklax 3 Bussbyte till övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken ^Start Vasaesplanaden (viadukten)- Stadshuset - Handelespl - Motorvägen - Liselund - YA  

Skolbussar Till och Från Petalax

Söderfjäbacken
08.00
15.45
Klockarbacken
08.10
15.35
Tuv
08.25
15.30
Petalax
08.45
15.10
 
Långmossen
07.50
15.45
Kråkbacken
08.00
15.40
Havras
08.10
15.30
Y-Malax
08.20
15.25
Petalax
08.45
15.10
 
Bergö
07.55
16.00
Molpe
08.30
15.20
Petalax
08.40*
15.10
Vasa
09.40
14.10
 
Snickaris
07.55
15.55
Långåminne
08.00
15.55
Paxal
08.05
15.45
Vias
08.15
15.30
Y-Malax
08.25
15.25
Petalax
08.45*
15.10
 
Helenelund
07.45
15.45
Harrström
07.50
15.40
Taklax
08.05
15.35
Velkmossen
08.15
15.25
Nyby
08.25
15.20
Petalax
08.40*
15.10
 
Korsnäs
08.15
15.45
Molpe
08.30
15.25
Petalax
08.45*
15.10
 
* Kombinerar i Petalax till Vasa


ulf.lidman@strandlinjetrafik.fi