Första sidan
Historia
Tidtabell
Kontakt
Suomeksi

Matkahuoltos landsomfattande tidtabeller klicka här

Tidtabeller
01.06.2018 - 31.05.2019

Till Vasa

M-F* Skold. M-F M-F M-F M-F M-F* Skold. M-F
Korsnäs
 
06.30
 
08.20
 
 
-
 
 
Bergö
 
-
 
-
07.55
 
-
 
 
Molpe
 
06.40
 
08.30
08.30
 
-
 
 
Nyby
06.25
 
07.25
-
-
10.20
-
 
 
Petalax
06.30
 
07.30
08.501
08.50
10.25
12.15
15.105
 
Åminne
-
-
-
-
-
-
12.30T
-
 
Yttermalax
06.40
07.05
07.45
09.10
09.10
10.40
12.30
15.30
 
Havras
06.45
-
07.50
 
 
10.45
12.35
-
16.20
Paxal
06.50
-
07.55
 
 
10.50
12.35
-
16.15
Övermalax
06.55
-
08.00
 
 
10.55
12.40
-
16.15
Vias
06.55
-
08.00
 
 
11.00
12.45
-
16.10
Yttermalax
07.05
07.051
08.05
09.10
09.10
11.052
12.50
15.30
16.30
Solf kby
-
-
08.15
 
-
11.15
-
-
-
Solf barkamo
07.10
07.10
08.20
09.20
09.20
11.20
13.00
15.40
16.40
Vasa
07.40
07.40
08.45
09.40
09.40
11.40
13.20
16.054 
17.00 
* Under skolåret T Ringbud tfn 347 0450, 1 timme före avgång
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Petalax 3 Bussbyte till Övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken 6 Vid behov  

Från Vasa

  M - F* M - F* M - F M - F M - F Skold. Skold. M - F
Vasa
07.504

10.35

14.10
15.30>
-
16.15
16.15
17.15
Solf barkamo
08.00
10.50
14.30
15.45
-
16.30
16.30
17.35
Solf kby
-
-
14.35
15.55
-
-
-
-
Yttermalax
08.10
11.05
14.45
16.053
16.05
16.40
16.40
17.45
Vias
-
-
-
-
16.10
16.45
-
17.50
Övermalax
-
-
-
-
16.15
16.50
-
17.50
Paxal
-
-
-
-
16.15
16.50
-
17.55
Havras
-
-
-
-
16.20
16.55
-
18.00
Yttermalax
08.10
11.05
14.45
16.05
16.30
17.00
-
18.05
Åminne
-
-
-
-
-
-
-
18.106
Petalax
08.40
11.15
15.00
16.20
-
17.10
-
18.25
Nyby
-
-
-
-
-
17.206
-
-
Molpe
-
-
15.20
16.30
-
-
17.00
-
Korsnäs
-
-
-
16.45
-
-
17.10
-
Bergö
-
-
16.00
-
-
-
-
-
* Under skolåret T Ringbud tfn 347 0450, 1 timme före avgång
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Petalax 3 Bussbyte till Övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken 6 Vid behov  

Skolbussar Till och Från Petalax

Vasa
07.50
16.05
Klockarbacken
08.10
15.35
Tuv
08.25
15.25
Petalax
08.45
15.10
 
Langerskogen
07.50
15.45
Kråkbacken
08.00
15.40
Havras
08.10
15.35
Y-Malax
08.20
15.30
Petalax
08.45
15.10
 
Bergö
07.55
16.00
Molpe
08.30
15.20
Petalax
08.45
15.10
Vasa
09.40
14.10
 
Snickaris
07.55
15.55
Långåminne
08.00
15.55
Paxal
08.05
15.45
Vias
08.15
15.30
Y-Malax
08.25
15.25
Petalax
08.45i
15.10
 
Harrström
-
16.10
Korsbäck
07.50
-
Bjurbäck
07.50
16.00
Taklax
08.00
15.50
Velkmossen
08.15
15.40
Nyby
08.30
15.25
Petalax
08.40i
15.10
 
Harrström
07.50
-
Taklax skola
08.10
-
Korsnäs
08.20
15.40
Molpe
08.30
-
Korsbäck
-
15.25
Petalax
08.45i
15.10
 
i Kombinerar i Petalax till Vasa

leif.soderman@strandlinjetrafik.fi
ulf.lidman@strandlinjetrafik.fi